Kredyt konsolidacyjny – kiedy i jak z niego skorzystać?

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które wielu osobom pozwala łatwiej spłacić kilka zobowiązań finansowych względem banków. Na czym polega jego fenomen i w jakiej sytuacji można z niego skorzystać?
Kredyt konsolidacyjny stanowi połączenie kilku mniejszych pożyczek gotówkowych lub kredytów w jeden dług. Dzięki temu klient posiada do spłaty tylko jeden kredyt, którego rata może być mniejsza niż w przypadku sumy rat kilku zobowiązań. Jej wysokość zależy od warunków umowy oraz okresu, na jaki będzie rozłożone zobowiązanie. Istnieją dwa rodzaje kredytu konsolidacyjnego: gotówkowy i hipoteczny. Jakich formalności trzeba dopełnić i kiedy dany rodzaj kredytu jest najkorzystniejszy?
Jeśli planujesz ubiegać się o uzyskanie kredytu konsolidacyjnego, skorzystaj z oferty profesjonalnego biura pośrednictwa kredytowego. Pod frazą “kredyt konsolidacyjny Warszawa” znajdziesz najlepszy w stolicy zespół specjalistów AF Finance, który pomoże Ci przygotować formalności oraz uzyskać kredyt konsolidacyjny, a także inny rodzaj kredytu dopasowany do Twoich potrzeb. Postaw na współpracę z fachowcami, dzięki czemu uzyskanie wymarzonego kredytu stanie się dziecinnie proste!
Kredyt konsolidacyjny – dla kogo jest przeznaczony?
Kredyt konsolidacyjny może zostać zaciągnięty również w tym samym banku, w którym klient posiada już kilka zobowiązań finansowych. Może skorzystać z niego każda osoba, która chce połączyć kredytów lub pożyczek w jeden dług. Spłata rat z kilku zobowiązań w różnych terminach, dla niektórych osób staje się problemem, przez co popadają w coraz większe długi. Najczęściej poza zobowiązaniami bankowymi, takie osoby muszą co miesiąc robić opłaty za: prąd, gaz, czynsz, itd. To powoduje, że nadmiar obciążeń finansowych prowadzi do opóźnień w spłatach rat i skutkuje dodatkowymi odsetkami karnymi.
Poważny problem zaczyna się, gdy tak sytuacja trwa dłużej. Dlatego jeśli comiesięcznych zobowiązań nazbiera się zbyt dużo, to kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala uniknąć opóźnień w spłacie oraz poważnych tarapatów finansowych. Spłata jednej połączonej raty w miesiącu może być korzystniejsza niż w przypadku sumy rat kilku pożyczek. Klient może ustalić z bankiem nowe, korzystniejsze warunki i tym samym łatwiej je spłacać.
Kredyt konsolidacyjny – jakie dokumenty są potrzebne?
Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, należy przygotować dla banku kilka dokumentów. Pierwszym jest wniosek o kredyt, który trzeba wypełnić. Natomiast w celu potwierdzenia danych osobowych, banki wymagają aktualnego dowodu osobistego lub ewentualnie paszportu.
Kolejnym krokiem jest udokumentowanie dochodów. W tym celu bank może zażądać następujących dokumentów: wyciągów z kilku miesięcy potwierdzających otrzymywanie wynagrodzenia od pracodawcy lub zaświadczenie o zatrudnieniu. W przypadku emerytów lub rencistów wymagany jest ostatni dowód wypłaty świadczenia, kserokopia ostatniej waloryzacji lub ostatnia decyzja o przyznaniu świadczenia.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą przedstawić: kopię wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z KRS, zaświadczenie z ZUS lub KRUS o niezaleganiu ze składkami albo zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami. Kolejnym dokumentem jest potwierdzenie konsolidowanych zobowiązań do kredytu konsolidacyjnego. Należą do nich: umowa kredytowa, ostatnie potwierdzenie płatności raty lub harmonogram konsolidowanego zobowiązania.
Dokumenty te zawierają numer umowy kredytowej oraz konto, na które mają wpływać raty. Jednak najczęściej wymaganym dokumentem przy mniejszych kwotach jest świadczenie konsolidacyjne, w którym klient wskazuje numer rachunku do zamknięcia.
Kredyt konsolidacyjny – hipoteczny
W przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, dodatkowo wymagane są dokumenty związane z nieruchomościami, należą do nich:
– akt własności nieruchomości, ewentualnie mogą być: zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym, – prawie do lokalu lub umowę darowizny,
– odpis z księgi wieczystej nieruchomości,
– dokument potwierdzający wartość nieruchomości,
– wpis hipoteki do księgi wieczystej.
Czas oczekiwania na odpowiedź przez bank przede wszystkim zależy od poprawności złożonych dokumentów. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z wymogami, aby jak najprędzej dokonać formalności. W przypadku kredytu konsolidacyjnego o mniejszej wartości, bank najczęściej rozpatruje wniosek w terminie do 7 dni od daty złożenia. Natomiast przy większych kwotach czas może się wydłużyć do 21 dni. Dłużej natomiast mogą zaczekać osoby starające się o kredyt konsolidacyjny hipoteczny. W zależności od wysokości kwoty kredytu, okres oczekiwania może wynieść do 60 dni. W tym czasie, w razie niejasności, bank może poprosić o dostarczenie dodatkowych dokumentów.
Kredyt konsolidacyjny to korzystnie rozwiązanie dla osób, które posiadają kilka mniejszych zobowiązań do spłaty. Jednak comiesięczne płacenie kilku rat może być dla nich kłopotliwe. Dlatego zamiana sumy takich rat w jedną, może okazać się dla nich o wiele łatwiejszym i korzystniejszym rozwiązaniem. Trzeba też pamiętać, że banki sprawdzają historię kredytową klienta w BIK, dlatego osoby, które mają duże zaległości wobec innych banków lub instytucji, mogą mieć problem ze skorzystania z tej opcji.